C C C C
Font size: A A A

Sections

Programme




REGISTRATION LINK

GMT+3

Programme

International Conference on Ophthalmology

East-West-2021

Date: June 3-4, 2021

Venue: online ZOOM

Conference Registration Link 

Channel 1 https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_SK397JhYTh2Z5U8qHxQ6GA

Channel 2 https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_8ez-jtOfRwO25YJPfUt7jw

Сonference starts at 9:00 (Moscow time)

Target audience: Ophthalmologists


Thursday, June 3

Channel 1



9.00-10.50         ACTUAL PROBLEMS OF VITREORETINAL PATHOLOGY SESSION

 

The duration of the reports is 10-15 minutes

 

1.       Ingrid Kreissig (Germany )

Minimal extraocular surgery for repair of a retinal detachment: 5 hurdles had to be overcome for its acceptance

2.       Viktor Kazaykin (Yekaterinburg)

Long-term results of surgical treatment of idiopathic macular holes without postoperative vitreous cavity tamponade

3.       Yaroslav Bayborodov (Saint Petersburg)

      Microinvasive surgery of vitreomacular interface pathology

4.       Vadim Stebnev (Samara)

Characteristics and results of 3D macular holes' surgery

5.       Denis Petrachkov (Moscow)

      The role of vitreoretinal surgery in the treatment of DME

6.       Stefan Mennel S. (Austria)

       Treatment of large and persistent macular holes: ILM techniques and application of subretinal fluid

7.       Helmut Sachs (Germany)

      Importance of continuous treatment with intravitreal aflibercept injections in patients with neovascular age-related macular degeneration-12 month post hoc analysis of the PERSEUS real world evidence study


10.50-11.00 Technical break 


11.00-13.00              DIAGNOSIS AND TREATMENT OF GLAUCOMA SESSION

Moderators: Professor Evgeniy Egorov; Professor  Valeriy Erichev ; Professor  Alla  Ryabtseva; Doctor of Medical Sciences Aleksandr Babushkin 

The duration of the reports is 15 minutes


1.        Evgeniy Egorov (Moscow)

A modern glaucoma management according to the National Guideline of Glaucoma Eye Care

2.       Rupert Bourne (Great Britain)

  Latest Insights into Angle-closure Glaucoma- epidemiology, imaging and results of key clinical trials

3.        Valeriy Erichev (Moscow)

Glaucoma and diabetes: treatment characteristics

4.       Matias Grieshaber (Switzerland)

Glaucoma surgery -in times of minimally invasive surgery

5.        Natalya Kurysheva (Moscow)

OCT and OCT-angiography in the assessment of glaucoma progression

6.        Igor Alekseyev (Moscow)

Glucocorticoid bioresorbable drainage in primary open-angle glaucoma surgery

7.        Aleksandr Frolov (Moscow)

         Glaucoma Drainage Surgery

Discussion


13.00- 13.15 Technical break


13.10-13.45  Grand opening of the Conference


13.45-14.00 Technical break


14.00-15.30    AND TREATMENT OF POSTERIOR EYE PATHOLOGY SESSION

Moderators: Professor Gursel Yilmaz, Dr. Emin Usubov

The duration of the reports is 10 minutes 


1.       Oner Gelishken (Turkey)

      Pearls in Multimodal-Imaging for Retinal diseases

2.       Ilknur Tugal Tutgun (Turkey)

      It is crucial to rule out infectious uveitis before corticosteroid treatment

3.       Timur Khalimov (Russia)

      Advantages of intraoperative OCT in vitreoretinal surgery

4.       Ziya Kapran (Turkey)

       Vitreoretinal surgery for complicated retinal detachmentVitreoretinal Surgery in Complicated Retinal Detachment 

5.       Lala Akhundova (Azerbaijan)

      Pars plana Baerveldt in hypertensive stage in PDR patients

6.       Murat Karacoglu (Turkey)

       Surgical treatment of complex retinal capillary hemangiomablastoma

7.       Mukhit Kulmaganbetov (Kazakhstan)

      Early diagnosis of retinal neurodegeneration using Artificial Intelligence.

Discussion


15.30-15.45 Technical break


15.45-18.00       MODERN ASPECTS OF  DIAGNOSIS AND TREATMENT OF CORNEAL DISEASES SESSION

Moderators: Dr. Emin Usubov

The duration of the reports is 10 minutes


1.       Farhad Hafezi (Switzerland)

      PACK-CXL for Bacterial Keratitis: providing access to treatment while combatting antibiotic resistance

2.       Aleksey Slonimskiy, Yuriy Slonimsky (Moscow)

      Major post-keratoplasty problems

3.       Gregoriy Osipyan (Moscow)

      Modern possibilities of selective keratoplasty in keratoconus

4.       Vladimir Brzheskiy (St. Petersburg)

      Xerotic complications of hypotensive glaucoma therapy

 

5.       Aleksandr Kuroedov, Pavel Zavadskiy, Andrey Brezhnev, Vitaliy Gorodnichy, Ilmira Gazizova , Aleksey Seleznev, Oleg Onufriychuk, Yuliya Rozhko, Zoya Nagornova

      The influence of personal protective equipment for eye and respiratory protection on the development and progression of dry eye syndrome

6.       Nikki Hafezi (Switzerland)

      Simplifying high-tech devices to provide global access to treatment for irregular corneas

7.       Arseniy Kozhukhov (Moscow)

      Surgical treatment after combined trauma of the anterior and posterior segment of the eye

8.       Natalya Pasikova (Orenburg)            

      Application of contact research methods in patients after radial keratotomy

9.       Timur Churakov (Saint Petersburg)

      10-year results of corneal collagen crosslinking using domestic equipment and consumables 

             


Channel 2                      

9.30-10.30               Bausch Health Satellite Symposium

1. Dmitriy Maichuk  (Moscow)

    Options for the selection of drugs for a combination of allergies, glaucoma and dry eye syndrome

2. Vladimir Brzhesky (Saint Petersburg)

    Prevention and treatment of corneal and conjunctival xerosis on the background of hypotensive glaucoma therapy

3. Nadezhda Ermakova (Moscow)

    Nutraceuticals in the management of patients with diabetes and diabetic retinopathy

4. Marina Arkhipova (Moscow)

     AMD on the background of concomitant ophthalmopathology


11.00-13.00                         .Alcon Satellite Symposium

 "Modern technologies in cataract surgery»

1.       Paolo Vinciguerra (Italy)

2.       Yuriy Takhtaev (Saint Petersburg)

3.       Ilnur Khusnitdinov (Ufa)


13.00-13.15 Technical break


14.00-15.20             PEDIATRIC OPHTHALMOLOGY SESSION

Moderators: Ildar Zaidullin, Irina Trifanenkova, Elena Markova, Elvira Saydasheva

The duration of the reports is 10 minutes

 

1. Irina Trifanenkova (Kaluga)

    Vascular disorders in retinopathy of prematurity

2. Elena Markova (Moscow)

    Pediatric keratoconus : features of diagnosis and treatment 

3. Elvira Saidasheva (Saint Petersburg)

    Retinopathy of prematurity in children with critical gestation period

4. Anna Voskresenskaya (Cheboksary)

    Cataract surgery in children with congenital aniridia

5. Kseniya Aleksandrova (Cheboksary)

    Comparative analysis of accommodation capacity in children with hypermetropia, anisometropia, amblyopia after femtosecond laser-assisted intrastromal keratomileusis..

6. Sergey Demyanchenko (Kaluga)

    The use of a digital marking device in the surgical treatment of keratoconus by femto second laser intrastromal keratoplasty

7. Elena Yadykina (Chelyabinsk)

    Predictors and features of uveitis in children with juvenile idiopathic arthritis

 

15.20-15.3 Technical break

     

15.30-16.30                              Novartis Pharma Satellite Symposium

 "Is rev(s)olution necessary in the practice of  neovascular AMD therapy?»

         Chairman: Mukharram Bikbov

         Experts:  Mariya Budzinskaya, Ursula Schmidt-Erfurth (Austria)

15.30-15.35  Mukharram Bikbov (Ufa)

                     Opening remarks by the Chairman

15.35-16.00           Ursula Schmidt-Erfurt (Austria)

                     Deep learning-based OCT analysis of Fluid resolution and VA in HAWK

                      and HARRIER

16.00-16.20 Mariya Budzinskaya (Moscow)

                     New qualitative methods for assessing fluid in the retina at

                     age-related macular degeneration

16.20-16.30 Questions & Answers Session


16.30-16.35              Technical break


16.35–17.35                                     .Bayer Satellite Symposium


The duration of the reports is 10-20 minutes

Discussion


Friday, June 4

   Channel 1

9.00-10.45   PATHOLOGY SESSION

Moderators:

The duration of the reports is 10 minutes

 

1.       Dmitriy Maichuk, Anastasiya Loshkareva, Ivan Pronkin (Moscow)

      Features of the course of corneal ulcers after contact lens vision correction in the 2020 season

2.       Ekarerina Drozdova (Chelyabinsk)

      Lesion of the fibrous capsule of the eye in rheumatic pathology

3.       Nadezhda Ermakova (Moscow)

      Management of patients with intraocular hypertension and uveitis secondary glaucoma.

4.       Galina Chernakova (Moscow)

      Herpetic uveitis in clinical cases 

5.       Alla Ryabtseva, Gunel  Ali-zade, S. I. Sevindz Akberova, Oksana Moskalets, Anna Andriukhina (Moscow)

      The effect of para-aminobenzoic acid on the inflammatory process in the diabetic patients with dry eye syndrome (clinical and laboratory study)

6.       Anait Khalatyan, Mariya Budzinskaya, Marina Strakhovskaya (Moscow)

      Antimicrobial therapy of patients with intravitreal injections

Discussion


10.45-11. Technical break 


11.00-12.45            ACHIEVEMENTS AND PROSPECTS OF CATARACT SURGERY

    Moderators:

The duration of the reports is 10 minutes

 

1.       Vladimir Trubilin (Moscow)

      Prevention of inflammation in ophthalmic surgery

2.       Sergey Avetisov, Konstantin  Avetisov (Moscow)

      Structural and functional aspects of hybrid (femtolaser) phacoemulsification

3.       Elizaveta Polunina (Moscow)

      Indications for drug therapy of cataract: a modern view on the problem

4.       Carlo Carlevale (Italy)

      Sutureless customized scleral fixated IOL

5.       Andrey Grinev, Elena Kalinina, Marina Sviridova, Nikolay Sobyanin, Nikolay Bachurikhin (Yekaterinburg)

      Scanning electron microscopy evaluation of IOL

6.       Vadim Stebnev (Samara)

      3D technologies and lens surgery

7.       Artem Lugovskoy, Evgeniy Sorokin, Oleg Kolenko (Khabarovsk) 

      To study the degree of visual comfort in patients after multifocal IOL implantation in the presence of monofocal IOL in the paired eye

Discussion


12.45-13.30             Technical break

                                                          .

13.00-14.10  DIAGNOSIS AND TREATMENT OF THE ANTERIOR EYE SEGMENT                                                                       PATHOLOGY SESSION

Moderators: Omer Faruk Yilmaz, Emin Usubov

The duration of the reports is 10 minutes

 

1.       Seyhan Bahar Ozkan (Turkey)

      Useful tips for selected challenges in strabismus

2.       Bulent Yazici (Turkey)

      A Rarely Utilized Technique For Solid Orbital Tumors ’’Preoperative Tumor Embolization’’.

3.       Ikbol Saliyev (Uzbekistan)

      Bilateral implantation of a trifocal intraocular lens for ectopic lens in pediatric practice in a patient with Marfan syndromeBilateral implantation of a trifocal intraocular lens with an ectopic lens in a pediatric patient with Marfan syndrome

 

4.       Bekir Sitki Aslan (Turkey)

      Small Pupil and Cataract Surgery

 

5.       Emin Usubov (Russia)

      Corneal damage in Covid-19 patients

 

6.       Ilgaz Yalvac (Turkey)

      Glaucoma Tube Implantation, tough cases and ways to success.

Discussion


14.10-14.2 Technical break 


14.20-15.50                             CURRENT TREATMENT TRENDS

 OF THE RETINAL AND OPTIC NERVE DISEASES SESSION

 Moderators:

The duration of the reports is 15 minutes


1.        Dan Milea (Singapore)  

Optic neuropathies: how to investigate them, in 2021?

2.       Tunde Peto (United Kingdom)
 Diabetic retinopathy: advances in technology and artificial intelligence

3.       Amar Ailem (Algeria)

      Inflammatory optics neuritis and OCT

4.       Mariya Budzinskaya (Moscow)

Prospects of anti-angiogenic therapy

5.       Marina Arkhipova (Moscow)

Long-term results of treatment of diabetic macular edema

6.       Перерва О.А. (Москва)

Клинические случаи формирования наружных ретинальных тубуляций на фоне введения афлиберцепта при экссудативной и рубцовой формах возрастной макулярной дегенерации

Discussion


15.50-16. 00 Technical break

 

16.00-18.00            SELECTED QUESTIONS OF OPHTHALMOLOGY SESSION

    Moderators: Emin Usubov

The duration of the reports is 15 minutes


1.       Jost Jonas (Germany)

      Myopia: epidemiology, histology and clinic

2.       Gerald Zaidman (USA)

      Integrated intraoperative OCT in anterior segment surgery- adults and children"

3.       Ching-Yu Cheng (Singapore)  

      Use of human eyes and computer vision for disease and health screening

4.       Michael Stewart  (USA)
Optimizing treatment approaches in nAMD

5.        Hendrik Scholl (Switzerland)
A new vision in retinal gene therapy: From genetic diagnosis to treatment

6.       Mahmoud Al-Salem  (Jordan)

      Current and new trends of lower lid blepharoplasty

7.       Wafa Turki (Tunisia)

      Visual Impairment in Takayasu’s Arteritis: An unusual case presentation

Discussion

 

18.00-18.10                  Closing of the Conference


Channel 2


9.00-10.00                                 Novartis Pharma Satellite Symposium

     GENE THERAPY IN OPHTHALMOLOGY:

 FROM CLINICAL RESEARCH TO CLINICAL PRACTICE

         Moderators: Mukharram  Bikbov, Elza Khusnutdinova

1.       Mukharram Bikbov (Ufa), Zaynullin R.M.

      Experience in the management of patients with hereditary retinal diseases in the Ufa Eye Research Institute 

2.       Elza Khusnutdinova (Ufa)

      Genetic testing of hereditary retinal diseases

3.       Ludmila Katargina / Inna Zolnikova (Moscow)

      Gene therapy in ophthalmology: from clinical research to clinical practice


11.00-12.45     PRACTICAL ISSUES OF GLAUCOMA AND RETINAL PATHOLOGY                                                                     TREATMENT SESSION

Moderators:

The duration of the reports is 15 minutes


1.       Alla Ryabtseva (Moscow)

Features of stereometric characteristics in an acute glaucoma attack

2.       Igor Alekseev, Agunda Aylarova (Moscow)

Microinvasive Repeat Glaucoma Surgery

3.       Elena Karlova (Samara)

Antihypertensive effect of cataract phacoemulsification in patients with glaucoma: review of existing evidence

4.       Tatyana Malishevskaya (Moscow)

New trends in the treatment of glaucoma: international and national recommendations

5.       Dmitriy Arsyutov (Cheboksary)

Surgical treatment of regmatogenic retinal detachments without endolaser photocoagulation

6.       Evgeniy Smirnov (Novosibirsk)

      Surgical treatment of extensive submacular hemorrhages

7.       Nikolay Samokhvalov (Khabarovsk)

Objective signs of increased risk of PACG in healthy young people with a short anterior-posterior axis

Discussion

12.45-13.00             Technical break


13.00-14.00                    Allergan Satellite Symposium

14.00-14.15             Technical break


14.15-15.45              FROM SCIENCE TO PRACTICE SESSION

Moderators:

The duration of the reports is 15 minutes

1.       Elena Grishina (Moscow)

      Meibomian gland adenocarcinoma

2.       Valeriy Ekgardt (Chelyabinsk)

      Strabismus surgery in adults

3.       Alla Ryabtseva , Olga Andriukhina, Tatyana Yakushina (Moscow)

The value of the morphometric characteristics of the posterior segment of the eye in treatment with Multiple sclerosis DMDs therapy

4.       Aleksandr Lizunov, Andrey Kleymenov, Viktor Kazaykin, Aleksandr Guryev, Denis  Mazein (Yekaterinburg)

      A rare case of intraocular dirofilariasis. Method of surgical treatment

5.       Dmitriy Ivanov, Vladimir Nikitin  (Yekaterinburg)

      Surgical treatment of patients with dislocated 

      IOL- capsular bag complex

6.       Vasiliy Yartsev, Evgeniya Atkova (Moscow)

      Demographic characteristics of epiphora after radioactive iodine therapy

7.       Igor Zlobin (Irkutsk)

      Transcorneal removal of intraocular foreign bodies

15.40-15.45 Technikal break


15.45-16.00                  Bausch Health Satellite report

Yannick Le Mer (France)

New technologies in hypersonic vitrectomy.   

Discussion

 

18.00-18.10                  Closing of the Conference